Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Využití AVM pro pojištění a hypotéku

12.05.2022

To, že náš automatizovaný valuační model (AVM) můžete využít k ocenění hodnoty bytu již pravděpodobně víte. Pokud však potřebujete zjistit cenu jiné nemovitosti, navštivte znovu náš web a získejte nejpřesnější ohodnocení za pouhých pár minut: https://app.reado.cz/avm.

Primárně jsme tento automatizovaný model valuace vytvořili pro majitele bytů, kteří v krátkodobém či dlouhodobém horizontu plánují svoji nemovitost prodat. Využít jej však můžete informativně i pro jiné účely. Právě ty vám představíme v tomto článku.

Podpojištění nemovitosti

Tento pojem je dlouhodobě znám, stále se mu však nevěnuje dostatečná pozornost. Ve zkratce bychom to mohli vysvětlit jako rozdíl mezi dohodnutou pojistnou částkou bytu v době sjednání pojistné smlouvy a nárůstem tržní ceny bytu.

V případě pojistné události to pak v praxi znamená, že pokud hodnota Vaší nemovitosti v čase narostla a pojistná částka zůstala stejná, tak pojišťovna může přistoupit ke krácení pojistného, ​​čili dostanete méně peněz. Jinak řečeno částka, kterou obdržíte od pojišťovny bude nižší než náklady na opravu.

Příklad: Je-li byt pojištěn na pojistnou částku 3 700 000 CZK, ale jeho hodnota v průběhu let vzrostla na 5 000 000 CZKa smlouva se od té doby neaktualizovala, znamená to, že byt je podpojištěný o 25 % ao tuto hodnotu bude kráceno i pojistné plnění. V případě škody ve výši 250 000 CZK tak pojišťovna klientovi vyplatí jen 187 000 CZK.

Zčásti tento problém řeší indexace pojistného, ​​což je v podstatě automatické navýšení pojistné částky na základě nárůstu průměrných cen materiálů a oprav. Při současné vysoké inflaci a rychlém růstu cen stavebních materiálů však indexace nemusí stačit, protože v praxi tyto hodnoty nemusí zcela korespondovat. Samostatnou kapitolou je rekonstrukce nemovitosti, kdy hodnota bytu naroste skokově a v tomto případě indexace nehraje v podstatě žádnou roli.

Právě proto se obecně doporučuje pojistné smlouvy na nemovitosti pravidelně aktualizovat a v tom vám také může pomoci náš bezplatný automatizovaný valuační model.

Jednoduše si zadáte informace o vašem bytě a zobrazí se vám aktuální tržní hodnota vašeho bytu. Tu následně porovnejte s aktuální pojistnou částkou, kterou máte uvedenou v pojistné smlouvě. V případě, že tržní hodnota bytu je výrazně vyšší než částka bytu uvedená v pojistné smlouvě, doporučujeme kontaktovat zprostředkovatele vašeho pojištění nebo přímo pojišťovnu, ve které máte pojistnou smlouvu uzavřenou. S aktualizací nebo uzavřením nové pojistné smlouvy na aktuální tržní hodnotu bytu samozřejmě souvisí i vyšší částka pojistného, ​​na druhé straně ale můžete klidně spát s vědomím, že zabezpečení vašeho bydlení máte nastaveno správně.

Hypotéka

Druhou možností využití našeho AVM může být zjištění hodnoty bytu za účelem získání hypotéky. Hned úvodem bychom však chtěli poznamenat, že při řešení hypotéky banky vždy stanovují hodnotu bytu na základě znaleckého posudku. Náš AVM vám tak může pomoci při stanovení přibližné ceny a samotném rozhodnutí se, zda hypotéku má smysl začít řešit nebo ne. Při následném podání žádosti o hypotéku však bude třeba bance zmíněný znalecký posudek předložit. 

Na základě vaší situace a požadavků máte na výběr z následujících možností hypoték:

1. Bezúčelová hypotéka

Pokud na váš byt hypotéku nemáte a potřebujete získat větší objem peněz, můžete využít hodnotu vašeho bytu a založit jej ve prospěch banky v rámci bezúčelové hypotéky. Jak již název napovídá, v tomto případě nemusíte bance předkládat účel použití poskytnutých finančních prostředků, čili je můžete použít i pro účely, které s bydlením nesouvisejí jako například. koupě automobilu, dovolená nebo například. vstupní kapitál do nového podnikání.

Bezúčelovou hypotéku si ale můžete vzít i tehdy, když už hypotéku na byt máte. Zde znovu hraje roli hodnota bytu a vysvětlíme si to na jednoduchém příkladu:

Před 10 lety jste koupili byt na hypotéku ve výši 3 700 000 CZK. Aktuální zůstatek hypotéky máte 3 000 000 CZK a hodnota bytu se v čase zvýšila na 5 000 000 CZK. Za předpokladu, že banka vám povolí celkové zadlužení maximálně do 80% hodnoty bytu tak max. výše nové bezúčelové hypotéky bude 1 000 000 CZK.

2. Účelová hypotéka

V případě, že na svém bytě hypotéku nemáte a chcete prostřednictvím hypotéky koupit další nemovitost, přičemž však nemáte 20% vlastních zdrojů na doplacení kupní ceny, můžete svůj aktuální byt založit spolu s kupovaným bytem a získat tak dostačující celkovou hodnotu. V tomto případě získáte od banky hypotéku ve výši rovnající se kupní ceně nové nemovitosti, samozřejmě za předpokladu dostačující bonity Vás jako žadatele. Více o bonitě a ostatních bankovních pojmech se dočtete v našem článku na blogu.

3. Refinancování

Poslední možnost je refinancování, čili přenesení aktuální hypotéky ze současné banky do jiné s lepšími podmínkami, přičemž můžete refinancovat jen aktuální zůstatek hypotéky nebo si můžete vybrat refinancování s navýšením. U tohoto typu znovu platí, že záleží na hodnotě nemovitosti, na bonitě Vás jako žadateli ale i na výběru banky. Více informací o refinancování se dočtete v našem článku.

Sdílet článek:

Další články

Ekologie v interiérovém designu

Zařídit si interiér tak, aby byl v souladu s principy udržitelnosti, není vždy snadný úkol. Poradíme Vám, jak začít a na co při zařizování myslet.