Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Turbulence na realitním trhu

17.03.2022

Zatímco donedávna byl pro svět největším bojem, boj s epidemií, hygienickými opatřeními a různými omezeními, dnes se díváme na situaci, která nám byla známá jen z historie. Válka na Ukrajině výrazným způsobem ovlivní ekonomiku a hospodářství v celé Evropě. Podle vědců tato situace ovlivní hospodářský trh mnohem výrazněji než pandemie.

Epidemie neovlivnila jen výstavbu nových developerských projektů, ale také samotný prodej, který byl limitován bezpečnostními opatřeními. Celý proces byl výrazně ovlivněn karanténou či strachem ze setkání mimo domov. Právě v této situaci by všichni uvítali alternativní možnosti, koupi a prodej online, včetně nemovitostí. Pokud se na celou situaci podíváme zpětně, vliv epidemie nebyl natolik zásadní na vývoj a ceny na realitním trhu.

Co ale způsobí konflikt na Ukrajině?

Prvním negativním vlivem celé situace bude prudký nárůst cen energií. Můžeme očekávat zvýšení nákladů na stavební materiály a nákladů na dopravu, které jsou přirozeně ovlivněny cenou ropy. Bereme-li v úvahu tato fakta, můžeme očekávat zvýšení cen prodávaných nemovitostí, což by mělo vést při zvyšujících se hladinách úrokových sazeb hypoték k přirozenému poklesu zájmu po novém bydlení. Avšak slovenský i český realitní trh je specifický. Jelikož v posledních letech nedokázala nabídka nových bytů a nemovitostí dostatečně pokrýt poptávku. Právě z tohoto důvodu na slovenském a českém realitním trhu nepanují obavy z výrazného snížení poptávky po novém bydlení a to ani v případě, že dojde k nárůstu vstupních nákladů.

Další otázkou, kterou je třeba v této situaci řešit je imigrace Ukrajinců. Po Polsku a Moldavsku je Slovensko a Česko zemí, kde budou Ukrajinci vyhledávat příležitosti k bydlení a možnosti uživení svých rodin. Preferovat budou pravděpodobně ekonomicky vyspělejší regiony, ve kterých už nyní cítíme nedostatek nabídky bytů.

Hrozbou je také inflace. Zvýšení ceny surovin a energií značně prodraží produkci ve všech odvětvích, čímž dojde ke zvýšení cen produktů a tím pádem růstem inflace, která může přesáhnout hranici 10%.

Podíváme-li se na všechny negativní vlivy aktuální situace, doporučujeme nedržet finanční prostředky nevyužité, ale investovat. Zatímco odvážnější volí nové formy investování, do kryptoměn, pro konzervativnější investory je realitní trh stále efektivní a bezpečnou volbou.

Byly pro vás výše uvedené argumenty motivací k investování do realit? Pokud ano, neváhejte se obrátit na naše Reado experty, kteří vám poskytnou veškeré informace k investování na českém trhu a transparentním způsobem zajistí celý proces.

Zdroje:

Startitup.sk

HNonline.sk

Sdílet článek:

Další články

Bankovní terminologie

Buďte v bankovní terminologii doma díky našemu blogu. Vysvětlíme vám odborné termíny, pojmy a zkratky jednoduchým způsobem.