Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Trend na realitním trhu

11.08.2022

Přemýšlíte nad koupí nemovitosti, případně jste již vysněný byt koupili? Nebo jste se tomuto tématu ještě nevěnovali a čekáte na správný čas? Ten možná nikdy nenastane, trh s nemovitostmi je momentálně velmi turbulentní a náročný.

Realitní trh ovlivňuje několik faktorů, které přispívají ne zrovna k ideálnímu stavu. Jsou to právě nízká dostupnost bytů na trhu, rostoucí úrokové sazby či developerské projekty, kterými nelze pokrýt vysokou poptávku. I přes tyto faktory, by bylo nesprávné generalizovat, že je špatný čas na koupi nemovitosti.

V našem blogu se proto podíváme na trendy spojené s bydlením, které ovlivní druhou polovinu roku 2022.

Uvažujete nad koupí nemovitosti?

V posledním období se již stalo jakýmsi trendem neustálé zvyšování cen nemovitostí. Toto citlivější vnímají právě kupující. Ti musí kromě nárůstu cen nemovitostí počítat is dražšími hypotékami, protože úrokové sazby mají rostoucí tendenci a jiný trend se v letošním roce nepředpokládá. Proto, pokud kupující bude uvažovat o novém bytě, pravděpodobně bude muset začít lépe zacházet s finančními prostředky, kterými disponuje. Dnes platí, že obdržíte financování ve výši 80% z hodnoty kupované nemovitosti. Je proto třeba disponovat určitým finančním obnosem. Znamená to, že pokud kupujete nemovitost za 150.000 Eur, banka Vám poskytne úvěr maximálně do výše 120.000 Eur. Zbývajících 30.000 Eur by proto mělo být tvořeno z vašich úspor.

Vývoj cen bytů

V roce 2021 jsme zaznamenali úbytek potenciálních kupujících na trhu s realitami, přestože úrokové sazby byly v daném čase na svých historických minimech. Ceny bytů však v loňském roce narostly dvojnásob, což kupující odradilo. Na druhé straně ti, kteří měli k dispozici finanční prostředky a našli byt podle představ jednali rychle a na trhu nemovitostí tak zůstaly jen byty, o které nebyl až takový zájem. Právě proto se potenciální zájemci o byt, kteří potřebovali čas na rozmyšlenou v konečném důsledku rozhodli byt nekoupit, jak jednat urychleně.

Za poslední pololetí dochází stále k vyššímu nárůstu úrokových sazeb hypoték. Tím se prodražují nemovitosti a náklady na koupi rostou. Právě to může být důvodem, že se někteří kupující rozhodnou letos nemovitost nekoupit a koupi si odloží na další rok. Snížením počtu kupujících se mírně ochladí konkurenční prostředí a růst cen se stabilizuje.

Pokud však máte k dispozici finanční prostředky nebo jste ideálním kandidátem na čerpání hypotéky, koupi nového bytu neodkládejte. Trh se neustále vyvíjí a co platí dnes, už zítra nemusí. Pokud jste koupi nemovitosti nakloněný, podívejte se na nabídku na našem webu.

Sdílet článek:

Další články

Technické vymoženosti a moderní domácnost

Smart řešení se staly základním předpokladem růstu a pokroku, a oblast nemovitostí není výjimkou. Důkazem toho je i aktuální cena realit, která, mimo jiné, zohledňuje i samotné technologie. Jejich úroveň totiž přetvořila domov na místo, které kromě bydlení poskytuje také prostor pro relaxaci a odpočinek. Díky dnešním technologickým vymoženostem a chytrým zařízením už nemusíte váš […]