Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Pojištění nemovitosti

14.07.2022

Vlastnictví bytu nebo domu je pro většinu lidí nejhodnotnější částí z celého majetku. Navzdory tomuto faktu, přibližně jedna třetina nemovitostí v České republice není pojištěna. V tomto článku si proto jednoduchou formou vysvětlíme, proč je pojištění nemovitosti důležité a jak by mělo být správně nastaveno.

Prvním z problémů je právě fakt, že nemovitost pojištěna není, čímž se majitel vystavuje riziku, že v případě pojistné události bude muset všechny náklady s tím spojené platit z vlastních zdrojů. Jaká to mohou být rizika a jaké druhy pojištění jsou spojeny s nemovitostí si vysvětlíme v našem blogu.

V rámci pojištění nemovitosti rozlišujeme 2 druhy pojištění:

a) pojištění nemovitosti jako obytné budovy nebo bytového prostoru – toto pojištění nejčastěji kryje riziko živelné katastrofy, krádeže a vandalismu. Živelné katastrofy jsou přírodní rizika a nejčastěji to jsou záplavy nebo povodně, vichřice, sesuv půdy, požár, zásah blesku, krupobití, zemětřesení a jiné. Mezi další rizika můžeme zařadit např. pád letadla na budovu, náraz vozidla do budovy, škoda způsobená vodou z vodovodního řádu, přepětí, výbuch a jiné. Samotným účelem pojistného plnění pojištění nemovitosti je tedy pokrýt náklady na opravu poškozených zdí budovy, střechy, narušenou statiku a podobně.

b) pojištění domácnosti – pojištěním domácnosti si můžete pojistit všechny movité věci, které jsou součástí vybavení vašeho domu nebo bytu. Zde vám pomůže stará známá pomůcka - pokud byste otočili vaši nemovitost vzhůru nohama tak vše, co spadne lze pojistit v rámci pojištění domácnosti. A ano, patří sem i domácí mazlíčci :)

Při pojištění domácnosti je však třeba dbát na správnou pojistnou částku. Zatímco při stanovení pojistné částky nemovitosti můžete vycházet z našeho automatizovaného valuačního modelu nebo ze znaleckého posudku, pojistnou částku domácnosti většinou stanovuje sám klient. Ta by měla být dostatečná na pokrytí nákladů v případě kompletního znovu zařízení domácnosti.

Druhým problémem v rámci pojištění nemovitosti jsou neaktuální smlouvy a s tím související podpojištění. V praxi to znamená, že pokud jste si uzavřeli pojistnou smlouvu před více než rokem nebo jste provedli rekonstrukci své nemovitosti tak je velká pravděpodobnost, že pojistná částka ve smlouvě je nižší než tržní hodnota nemovitosti. V případě pojistné události tak pak může dojít ke krácení ze strany pojišťovny, tedy nevyplacení plné pojistné částky.

A jaké škoda vzniká nejčastěji podle statistik pojišťoven? Jednoznačně to je vytopení bytu, ať už vašeho nebo sousedova kvůli prasklému potrubí, porouchané pračce nebo myčce nádobí. Toto pojištění je kryto v rámci pojištění odpovědnosti, přičemž ve většině pojišťoven je již automaticky zahrnuto v pojištění nemovitosti. Rozdíl je pak v rozsahu a výši pojistných částek, proto je vždy dobré se při uzavírání pojištění na tuto část zaměřit a zvolit vhodný balík pojištění a pojistné částky.

Proto, pokud potřebujete pomoci s pojištěním, neváhejte se obrátit na naše experty. Přidanou hodnotou služby Reado je, že naši experti Vám najdou bydlení snů a rovnou s Vámi vyřeší také pojištění a další náležitosti spojené s koupí.

Sdílet článek:

Další články