Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Novostavba vs. byt v původním stavu

26.05.2022

Zatímco jedna skupina lidí upřednostňuje bydlení v novostavbě, jiná má ve výběru výlučně byty ve starších bytových domech. Které bydlení je ovšem lepší? Odpověď nemusí být až tak jednoznačná.

Pokud jste i vy stále na vážkách a neumíte se rozhodnout, do které nemovitosti investovat, připravili jsme si pro vás článek, ve kterém vám přiblížíme výhody a nevýhody jednotlivých stavů nemovitostí.

U obou stavů nemovitostí musíte brát v úvahu aktuální i dlouhodobý rozpočet. Aktuální rozpočet je ten, který máte připraven ke koupi nemovitosti a případnou rekonstrukci. Dlouhodobý rozpočet je přetaven do podoby měsíčních nákladů na bydlení. Náklady na nájem a energie jsou v novostavbě podstatně nižší než v bytech v původním stavu.

Levnější variant investice do nového bydlení je koupě bytu v původním stavu. U těchto bytů se můžeme bavit i o vyšší dostupnosti, na rozdíl od bytů v novostavbách. Cena starších bytů je až o 20-30% nižší než u nových, proto v případě, že máte omezený rozpočet, to pro vás bude rozhodující.

Je to ale opravdu levnější?

Pokud se bavíme o bytech ve starších bytových domech, je třeba brát v úvahu věk bytovky. Právě věk bytového domu a bytu úzce souvisí s provozními náklady, které budou z vaší peněženky ukrajovat nemalou částku. U těchto bytů je třeba počítat s opravami a revitalizací, což je podstatně nákladné. Zatímco cena bytu v původním stavu dosahovala lepších příček, při měsíčních nákladech to bude právě naopak. Provozní náklady těchto bytů jsou mnohem vyšší a mohou překročit až 50% z běžné ceny měsíčních nákladů v novostavbě. Tady se bavíme o rozdílech 3000 Kč a více měsíčně.

Neodmyslitelnou výhodou původních bytů v panelácích je jistě jejich dostupnost. Na realitním trhu je jich podstatně více než bytů v novostavbách. Byt k prodeji v paneláku najdeme téměř v každé lokalitě.

U bytů v panelákových domech hraje důležitou roli věk, který má vliv také na funkčnost. Většina bytových domů je starších 30 let a je otázkou jaká je jejich další životnost. I proto se investice na 30 let může zdát diskutabilní.

Jsou novostavby lepší investicí?

Přestože z hlediska ceny jsou starší byty dostupnější, přirozeně nám vychází, že investice do bytu v novostavbě je lepší. Po zohlednění všech nákladů, je to tedy lepší z finančního i funkčního hlediska. Nicméně, i u novostaveb můžeme najít několik nevýhod.

Pojmem novostavba označujeme bytový komplex, který není starší 5 let. Na našem realitním trhu jsou však tímto pojmem označovány i bytové domy, které jsou o něco starší, ale z hlediska designu, funkčnosti a ceny nám dávají pocit, že jde o novou stavbu.

Výhodou u novostaveb je, že jsou aplikována nová energetická a jiná řešení, na jejichž základě dokážeme mnohem efektivněji hospodařit a tím snížit měsíční náklady. Ne však všechny novostavby můžeme hodnotit jako kvalitní. Jsou developeři, kterým na projektu skutečně záleží, a proto volí kvalitní materiály a spolupracují s odbornými dodavateli. Je však možné, že narazíte na developery, u nichž kvalita nehraje velkou roli a zisk je pro ně důležitější. Proto v případě, že kupuje byt v novostavbě, doporučujeme se obrátit na odborníky z technické inspekce. Právě oni už během výstavby dohlédnou na kvalitu stavby a dokážou vás upozornit na možné nedostatky. Výhodou je najmout si právníka, který kupní smlouvu překontroluje a upozorní tak na možné háčky.

Sdílet článek:

Další články