Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Kupujete byt? Na co si dát pozor!

22.09.2022

Už déle sledujete realitní trh a čekáte na správný moment, kdy koupit byt? Už nečekejte! Situace na realitním trhu je turbulentní a ten ideální moment ke koupi bytu nemusí nastat. Rozhodujte se o koupi bez ohledu na situaci, která panuje na trhu realit a přihlížejte ke svým potřebám a parametrům bytu.

Stanovení rozpočtu je klíčové

Pokud jste se rozhodli pro koupi bytu, základem bude stanovit si rozpočet. Při tomto kritériu nemůžete dělat kompromisy. Předem se spojte se svým hypotečním specialistou a spolehněte se na stanovisko banky. Určitě počítejte s finanční rezervou pro případ, že byt bude třeba upravit, částečně rekonstruovat.Nemáte svého hypotečního specialistu? Obraťte se na Reado profesionály, kteří vám poskytnou veškeré informace související s financováním koupě bytu.

Pozor na lokalitu

Vybrali jste si byt ve větším městě a lokalitu, ve které se byt nachází, neznáte? Před samotnou koupí je důležité znát občanskou vybavenost v daném místě, možnosti trávení volného času či bezpečnost městské části. Nebo je pro vás důležité, aby v lokalitě bylo co nejvíce zeleně a parků? Reado experti disponují nástrojem Index bydlení, takže všechny dotazy týkající se vybrané lokality vám hravě zodpoví.

Stavební projekty v okolí

Je pro vás důležitý klid v okolí? V tom případě si dejte pozor na plánované výstavby. Navštivte webové stránky města, ve kterém se chystáte usadit a zjistěte, zda se přímo pod vašimi okny nechystá developerský projekt či jiná výstavba.

Na den v nové lokalitě

Vybrali jste si vysněný byt, ale nevíte jaký je život v daném městě, či městské části?! Vyzkoušejte si jeden simulovaný den v potenciálním bydlišti. Projeďte se po okolí v různých denních časech. Všímejte si jak je v různých časech vytížená městská komunikace, kterou budete denně využívat k přesunu do práce. V případě, že byt nedisponuje parkovacím místem, vyplatí se zaměřit na parkování přímo pro vaším budoucím bytovým domem.

Stěhujete se do většího města a zajímá vás cena potravin či jiných komodit. V této otázce vám pomohou Reado experti, kteří disponují nástrojem, který vývoj cen sleduje. Stačí určit lokalitu a expert vám zodpoví různé ceny komodit.

Šetření nákladů díky dispozičnímu řešení bytu a orientaci na světové strany

Důležitým aspektem výběru nového bytu je samozřejmě orientace na světové strany a dispoziční řešení. Právě orientace jednotlivých místností v bytě na světové strany má velký vliv na vaše pocity, ale především na spotřebu energie a vytápění bytu. Dobře zvolenou orientací bytu umíte ročně ušetřit nemalé peníze.

Pokud se byt nedaří dlouhodobě prodat, ukrývá problémy

Pokud na některý inzerát narážíte už déle, pravděpodobně půjde o problémovou nemovitost. Mluvíme také o bytech, které jste mohli shlédnout v nabídkách různých realitních kanceláří. Může se jednat o dlouhodobě neprodejné nemovitosti s věcným břemenem, o byty s nadhodnocenou cenou či jinými problémy, jako jsou nepřizpůsobiví sousedé, či nevhodná dispozice.

Vyjednávání a úhrada

Pokud se vám byt, ve kterém jste absolvovali prohlídku s realitním makléřem prodejce líbí, nastává moment, kdy je prostor pro jednání o ceně. Při jednání o případné slevě z ceny bytu se snažte neukázat své pocity. Vystupujte neutrálně a argumentujte věcně. Realitní makléři jsou na vyjednávání trénovaní a z vašeho postoje umí vycítit váš názor.

Vyplňte Protokol o převzetí bytu

Po koupi bytu je třeba, aby původní majitel nahlásil změnu odběratele energií 30 dní předem. Důležitým podkladem bude protokol o předání bytu, kde bude zapsán stav jednotlivých měřičů ke dni předání bytu. S protokolem je třeba zajít za dodavateli elektřiny, vody a plynu.

Potvrzení od bytové správy

Součástí kupního procesu je také získání potvrzení od správcovské společnosti bytového domu, že původní majitel nemá vůči Společenství žádné závazky a ke dni převodu bytu má uhrazeny veškeré poplatky do fondu údržby a oprav.

Sdílet článek:

Další články