Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Jaký byl vývoj realitního trhu 2022

19.01.2023

Přemýšlíte nad koupí nemovitosti, případně jste již vysněný byt koupili? Nebo jste se tomuto tématu ještě nevěnovali a čekáte na správný čas? Ten možná nikdy nenastane, trh s nemovitostmi je nadále velmi turbulentní a náročný.

Realitní trh ovlivňuje několik faktorů, které přispívají ne zrovna k ideálnímu stavu. Jsou to právě nízká dostupnost nových bytů a developerských projektů na trhu, po kterých je poptávka, rostoucí úrokové sazby, zhoršující se podmínky pro poskytnutí hypotéky. I přes tyto faktory, by bylo nesprávné generalizovat, že je špatný čas na koupi nemovitosti.

V našem blogu se proto podíváme na vývoj trhu v roce 2022 a faktory, které ovlivnily vývoj cen.

Vývoj cen nemovitostí

Jak se ceny vyvíjely v roce 2022

Jak jsme uvedli výše, rok 2022 byl skutečně turbulentní. K vývoji přispěly tři klíčové faktory, které vedly k zásadním změnám na trhu nemovitostí. Prvním klíčovým faktorem byly určitě úrokové sazby. Zatímco v roce 2021 byly na historických minimech, v roce 2022 došlo ke zvýšení sazeb, přičemž odborníci je po navýšení označují jako „zdravé hodnoty“. To, kde se nacházely úrokové sazby v roce 2021 nebylo pro ekonomiku zdravé. Právě po nárůstu úrokových sazeb došlo k poklesu poptávky po koupi a nákup nemovitostí se tak zpomalil. To vedlo k druhému faktoru, který ovlivnil vývoj realitního trhu. Tím je fakt, že nabídka trhu začala převyšovat poptávku. Vzhledem k výše uvedenému došlo ke zpomalení růstu cen nemovitostí, v některých případech došlo až k poklesu prodejních cen.

Ocenění bytu zdarma

Třetím zásadním faktorem, který přispěl k vývoji situace na realitním trhu je nárůst cen pronájmů. Vzhledem k menší dostupnost hypoték, bylo několik nuceno sáhnout po nájemním bydlení. Trh pronájmů výrazně ovlivnila i uprchlická krize, kdy si nemovitost pronajali ukrajinští občané. Tím došlo k opětovnému snížení dostupnosti bytů k pronájmu.

Jaké jsou prognózy na 2023?

Předpokládáme, že realitní trh bude v roce 2023 kopírovat vývoj v roce 2022 v případě, že nedojde k výraznějším změnám ve světě. Tím myslíme například vývoj válečné situace a úrokové sazby. Pokud by tedy došlo ke zklidnění situace, inflace poklesne, což by vedlo k návratu věcí do starých kolejí. Všechno toto jsou však hypotézy a v současnosti neumíme predikovat vývoj realitního trhu v roce 2023. Celé to opět závisí na několika faktorech, jejichž vývoj se ukáže v čase.

Vývoj cen nemovitostí

I přes nemožnost předpovědět vývoj realitního trhu, výraznější zlevňování a pokles cen neočekáváme. Týká se to i novostaveb, jejichž cena určitě neklesne i vzhledem k vysokým cenám vstupních materiálů. Pokud tedy uvažujete o koupi holobytu v krásných developerských projektů, neváhejte. Jejich cena určitě nepůjde dolů.

Trend na realitním trhu

Mezi zajímavosti vývoje realitního trhu v roce 2022 patří fakt, že došlo k poklesu investičních kupujících. Je jich výrazně méně a to nejen kvůli válce, ale hlavně kvůli vysokým prodejním cenám realit. Zatímco ceny pronájmů vzrostly o 50 procent, tak ceny klesly někde i o 40%.

Rovněž došlo k zástavě poptávky na trhu s rekreačními nemovitostmi. Pozemky v rekreačních oblastech, chaty a chalupy si v dnešní době hledají kupce mnohem těžší než to bylo v roce 2021. Tehdy se prodávaly téměř okamžitě.

Novým trendem je také investování v zahraničí. Bonitnější klientela momentálně spíše investuje v přímořských oblastech jako je Chorvatsko, Řecko či dokonce Dubaj.

Vývoj realitního trhu za poslední roky

Podívejte se, jak se vyvíjely ceny jednotlivých typů bytů ve vybraných slovenských městech. K jakým změnám v pololetní periodicitě došlo na realitním trhu se dozvíte v našem videu.

Ceny nemovitostí
Sdílet článek:

Další články

Technické vymoženosti a moderní domácnost

Smart řešení se staly základním předpokladem růstu a pokroku, a oblast nemovitostí není výjimkou. Důkazem toho je i aktuální cena realit, která, mimo jiné, zohledňuje i samotné technologie. Jejich úroveň totiž přetvořila domov na místo, které kromě bydlení poskytuje také prostor pro relaxaci a odpočinek. Díky dnešním technologickým vymoženostem a chytrým zařízením už nemusíte váš […]