Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Jaké povinnosti Vás čekají po koupi bytu?

08.09.2022

Našli jste svůj vysněný byt a už jste hrdým majitelem? Věděli jste však, že koupí nové nemovitosti vám vzniká několik neodkladných povinností? Na co nesmíte zapomenout, vám prozradíme v našem článku.

1. Sepsání předávacího protokolu

Po úspěšném prodeji je třeba vyhotovit předávací/předávací protokol při předání bytu předchozím majitelem, ve kterém shrnete věci týkající se nemovitosti. A to přesné stavy měřitelných energií – teplá voda, studená voda, teplo a také evidenční čísla měřičů. Vhodné je to protokolu zahrnout i počet odevzdaných klíčů (vstupní brána, byt/dům, poštovní schránka, sklep atd.). Protokol vstupuje v platnost podpisem obou smluvních stran.

Přebírací/předávací protokol využijete i při přihlášení se u správce bytu.

2. Nahlášení nového majitele bytu u společenství vlastníků jednotek /bytového družstva

Se sepsaným předávacím protokolem zajděte neprodleně za vaším SVJ nebo bytovým družstvem. Nezapomeňte si také vzít s sebou (u bytů v osobním vlastnictví) aktuální list vlastnictví. Koupí nemovitosti se automaticky zavazujete přistoupit ke stanovám SVJ/Družstva. Tato povinnost vyplývá ze zákona. Následuje dohoda o zálohových platbách, která se vypočítává na základě počtu osob, které budou ve vaší nové nemovitosti bydlet.

3. Změna odběratele energií

Prodávajícímu vzniká povinnost odhlásit se z odběru energií a vy jako nový majitel se musíte přihlásit. V ideálním případě to můžete udělat společně.

Pro zaevidování změny mějte připravený předávací protokol se stavy měřičů a opětovně bude nutné předložit rozhodnutí z katastru, případně list vlastnictví.

4. Změna trvalého pobytu

Rozhodnete-li se pro změnu trvalého bydliště, je nutné to nahlásit na příslušném obecním nebo městském úřadě. Tento krok však není povinen, v případě, že vlastníte více nemovitostí a byt jste koupili například investičně.

Pro změnu trvalého bydliště si připravte - občanský průkaz, list vlastnictví (ne starší 3 měsíců) nebo rozhodnutí o povolení vkladu do katastru.

5. Žádost o vydání nového občanského průkazu

Pokud jste se rozhodli pro změnu trvalého bydliště, to jde ruku v ruce s vydáním nového občanského průkazu. O ten můžete požádat na svém příslušném úřadě.

6. Komunální odpad

Majiteli nové nemovitosti vzniká povinnost platit za komunální odpad. Ohlašovací povinnost vyřídíte na příslušném obecním úřadě nebo městském úřadě.

7. Daň z nemovitosti

Daňové přiznání k nové nemovitosti musíte podat na finančním úřadě, nejpozději do 31. ledna následujícího roku.Věříme, že vám přehled povinností po koupi nového bytu pomůže. Pokud však váš nový byt pořád hledáte, neváhejte se obrátit na nás v Reado. Najdeme vám vysněný byt, který bude splňovat všechna vaše očekávání. Více info na: https://reado.cz/#buy-a-home

Sdílet článek:

Další články

Nadčasová kuchyně

Věděli jste, že design vaší kuchyně nebo jakékoli místnosti ve vaší domácnosti může mít obrovský vliv na vaši náladu během dne? Ano, je to tak! Pojďme se proto podívat na to, jak navrhnout kuchyni, která vás bude bavit a poskytne vám lepší funkčnost a zároveň zvýší hodnotu vaší nemovitosti. V tomto článku vám pomůžeme pozvednout […]