Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Jak zjistím cenu své nemovitosti?

01.09.2022

Uvažujete-li nad prodejem nemovitosti, nezbytné je správně nastavit cenu. Přestože se možná v nemovitostech orientujete, laický pohled na správné ocenění nestačí. Právě proto je k dispozici několik online nástrojů, nebo můžete využít znalce, který vypracuje znalecký posudek.

Správné ohodnocení nemovitosti je jedním z hlavních předpokladů jejího rychlého prodeje. Prodávající má tak jistotu, že svoji nemovitost neprodá pod cenu, a navíc se vyhne riziku, že proces prodeje potrvá dlouho. Pokud totiž nemovitost správně kopíruje aktuální stav na realitním trhu, velmi rychle si najde svého nového majitele.  Jak tedy správně ohodnotit nemovitost?

1. Kdy?

Ocenění nemovitosti je nezbytné v případě prodeje vaší nemovitosti a s největší pravděpodobností jej budete potřebovat při řešení hypotéky. Důvodem však může být i dědické řízení, rekonstrukce rodičovského domu nebo jakýkoli právní úkon, který souvisí s prodejem či nabytím nemovitosti.

Vyhledat znalce, který vám ocení nemovitost či zvolit online ocenění bytu si můžete dát i informačně. V případě, že cenu nemovitosti zjišťujete jen orientačně, je lepší to vyřešit online. Online kalkulačka Reado je rychlá, bezplatná a nezávazná. 

Pokud se však v budoucnu rozhodnete byt prodat, Reado je zde proto, aby celý proces vyřešilo za vás. V případě, že prodej jen zvažujete, ale plánujete to o pololetí či rok později, umíme za vás sledovat i vývoj ceny, aby k prodeji došlo v nejlepším možném období pro vás.

2. Jak?

Jednou z možností, jak probíhá odhad (ohodnocení) nemovitosti, je znalecký posudek k dědickému řízení. Vypracovat jej může jen certifikovaný odhadce, resp. soudní znalec, který na základě stavu a rozlohy nemovitosti vypracuje znalecký posudek s kulatým razítkem. Ten je však poměrně drahý a časově náročný, jelikož jeho vypracování nejednou trvá i několik týdnů.

Levnější a rychlejší alternativou je tržní odhad ceny nemovitosti, který si dáte vypracovat online. Právě toto online ocenění vám slouží jako odrazový můstek v případě prodeje nemovitosti a nastavení správné ceny. Pokud už však dojde k samotnému prodeji, kupující si bude muset dát vypracovat znalecký posudek znalcům pro případ čerpání hypotečního úvěru. Bez předložení znaleckého posudku, vám žádná banka hypotéku neposkytne.

3. Kalkulačka na ocenění nemovitosti

Kalkulačky na ocenění nemovitosti fungují na principu otázek. Vaším úkolem bude na ně odpovídat a na základě vašich odpovědí vám kalkulačka vypočítá hodnotu konkrétní nemovitosti. Otázky, které budete muset zodpovědět, jsou přitom rozdílné v závislosti na tom, zda máte zájem o oceňování domu nebo bytu. V obou případech se vás kalkulačka na ocenění nemovitosti bude ptát na:

  • rok výstavby,
  • lokalitu, ve které se nemovitost nachází,
  • velikost užitné plochy,
  • aktuální stav nemovitosti,
  • další součásti nemovitosti, například sklep, balkon, garáž a pod.

Při oceňování hodnoty bytu je zase důležitý počet pokojů, způsob parkování, číslo patra a také celkový počet pater v budově, kde se byt nachází. Po zadání všech těchto klíčových parametrů vám systém vygeneruje cenu vašeho bytu. Vyhodnocená cena je pro vás informační a nezávazná. Jen v případě, že vás cena a platforma Reado zaujala a rozhodnete se svůj byt prodat, nastupují odborníci, kteří vám s celým prodejním procesem pomohou a doporučí vám nejlepší řešení pro vás.

Sdílet článek:

Další články

Nejlepší lokality k bydlení v Praze

Víte, které lokality jsou nejlepšími v hlavním městě, bereme-li v úvahu zeleň v okolí, blízkost parků, občanskou vybavenost, bezpečnost, dostupné služby, či možnosti trávení volného času?