Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Jak získat správný odhad tržní ceny nemovitosti

05.01.2023

Kdy budete potřebovat odhad ceny nemovitosti?

Pokud jste vlastníkem nemovitosti, potenciálním kupujícím nebo dědicem nemovitosti s největší pravděpodobností budete potřebovat ocenění nemovitosti. Celkově jde o situace, které souvisejí s prodejem či pořízením nemovitosti. Ocenění nemovitosti však nijak není podmíněno konkrétním důvodem, množství lidí si dává ocenění udělat jen informačně, aby měli přehled o tom, jak se vyvíjí cena vzhledem k turbulentní situaci na trhu.

Znalecký posudek na byt

Základní důvody, kdy budete potřebovat ohodnocení nemovitosti:

 • prodej nemovitosti
 • dědické řízení
 • majetkové vypořádání
 • rozvod
 • soudní spory
 • jiné obdobné situace.

V těchto případech se bavíme o informativním charakteru, kdy nejde o znalecký posudek, který je potřebný v případě potřeby získání hypotečního úvěru.

Jaký je rozdíl mezi tržní hodnotou a znaleckým posudkem?

Při těchto pojmech se setkáváme s nejčastěji špatně interpretovanou definicí. Lidé si to častokrát zaměňují. Znalecký posudek, který je potřebný v případě potřeby získání hypotečního úvěru představuje obecné ocenění, která neurčuje thovou hodnotu nemovitosti. Nebere v úvahu situaci na realitním trhu, vývoj cen, nabídku ani poptávku. Cena určená znalcům se proto často liší od tržní hodnoty a je fixní, nehýbe se a nereaguje na aktuální změny na realitním trhu.

To znamená, že tržní cena zohledňuje aktuální situaci na trhu, pružně reaguje na nabídku a poptávku. Tržní cena se v čase mění.

Znalecký posudek na byt

Kdo dělá odhad nemovitosti?

Levnější a rychlejší alternativou odhadu je tržní odhad ceny, online odhad ceny či odhad realitní kanceláří. Pokud potřebujete oficiální znalecký posudek k nemovitosti, například v případě dědického řízení, musí vám jej vypracovat certifikovaný znalec. Ten musí být zapsán v seznamu Ministerstva spravedlnosti SR v oboru stavebnictví, odvětví odhad hodnoty nemovitosti.

Všechny oficiální odhady nemovitostí musí být potvrzeny kulatým razítkem. Tyto odhady jsou poměrně drahé a časově náročnější, neboť vypracování často trvá i několik týdnů.

Kolik se platí za odhad nemovitosti?

Cena za odhad nemovitosti se může lišit. Pokud se bavíme o odhadu nemovitosti, který má informační charakter cena je podstatně nižší. Pokud využijete online ocenění od Reado, to je dokonce bezplatné a nezávazné. Během pár minut, po zadání všech potřebných informací, víte, jaká je cena vaší nemovitosti.

Okamžité ocenění bytu zdarma

Za znalecký posudek si však připlatíte. V průměru stojí od 2000 do 5000Kč, v závislosti na více proměnných. Výši poplatku ovlivňuje rychlost vypracování znaleckého posudku, lokalita, ve které se nemovitost nachází, druh nemovitosti, tedy zda jde o byt nebo dům i rozsah příslušenství odhadované nemovitosti.

Jak dlouho trvá vypracování znaleckého posudku?

Toto opět záleží na tom o jakou nemovitost se jedná. Ať se jedná o byt, nebo rodinný dům s více přístavbami. Zpravidla to je několik dní, ale může to trvat i pár týdnů. Doba zpracování znaleckého posudku závisí i na samotném znalci, zda je vytížen, nebo ne.

Odhad nemovitosti

Co je zapotřebí k odhadu nemovitosti?

Znalecký posudek na pozemek

Pro získání znaleckého posudku si připravte jen označení parcel. Všechno ostatní si zajistí znalec:

 • informaci o existenci inženýrských sítí,
 • druh možné zástavby v územním plánu,
 • list vlastnictví a katastrální mapu,
 • obhlídku a fotodokumentaci,
 • nabídky na prodej srovnatelných nemovitostí z internetu nebo jiné relevantní podklady,
 • informace o dopravním napojení, občanské vybavenosti, parkovištích, přístupových cestách atp.

Znalecký posudek na pozemek

Pro získání znaleckého posudku si připravte jen označení parcel. Všechno ostatní si zajistí znalec:

 • informaci o existenci inženýrských sítí,
 • druh možné zástavby v územním plánu,
 • list vlastnictví a katastrální mapu,
 • obhlídku a fotodokumentaci,
 • nabídky na prodej srovnatelných nemovitostí z internetu nebo jiné relevantní podklady,
 • informace o dopravním napojení, občanské vybavenosti, parkovištích, přístupových cestách atp.

Znalecký posudek na rodinný dům

Při stavbách budete potřebovat:

 • právoplatné stavební povolení (pokud jde o rozestavěnou stavbu),
 • právoplatné kolaudační rozhodnutí nebo jiný doklad o stáří stavby,
 • projektovou dokumentaci (je-li),
 • geometrický plán, pokud je potřebný (např. pro rozestavěnou stavbu).
Okamžité ocenění bytu zdarma

Ze strany znalce bude zajištěn nákres, list vlastnictví a katastrální mapa. Dále zajistí fotodokumentaci, nabídky k prodeji srovnatelných nemovitostí z internetu, nájemní a pojistné smlouvy, doklad na daň z nemovitosti a další potřebné dokumenty.

Znalecký posudek bytů a nebytových prostor

Poklady, které je třeba mít připravené pro znalce se liší podle typu nemovitosti. U bytu je třeba mít připravenou poslední smlouvu týkající se pořízení bytu a nebytového prostoru, dále potvrzení o věku bytového domu. To získáte u správce bytového domu. Ze strany znalce bude zajištěn nákres bytu a nebytového prostoru a fotodokumentace.

Sdílet článek:

Další články

Technické vymoženosti a moderní domácnost

Smart řešení se staly základním předpokladem růstu a pokroku, a oblast nemovitostí není výjimkou. Důkazem toho je i aktuální cena realit, která, mimo jiné, zohledňuje i samotné technologie. Jejich úroveň totiž přetvořila domov na místo, které kromě bydlení poskytuje také prostor pro relaxaci a odpočinek. Díky dnešním technologickým vymoženostem a chytrým zařízením už nemusíte váš […]