
Jak vyhotovit ideální rezervační smlouvu na koupi bytu
Poradíme vám jak vyhotovit ideální rezervační smlouvu na koupi bytu, co k tomu potřebujete a na co si dát pozor.
V případě, že se Vám podařilo najít vysněný byt či dům, tak Vás neprodleně čeká návštěva katastrálního úřadu kvůli návrhu na vklad. Tomuto procesu předcházejí všechny smluvní převody nemovitostí. Návrhem na vklad a jeho schválením vzniká, mění se nebo zaniká právo k předmětné nemovitosti. Smlouva o převodu vlastnického práva se stává platná v okamžiku podpisu smlouvy oběma stranami. Vlastnictví nemovitosti se však stane pravomocné až povolením vkladu do katastru se zpětnou platností k datu podání návrhu na vklad. Toto povolení provede katastrální úřad vydáním pravomocného rozhodnutí o povolení vkladu.
Podat návrh na katastr lze přímo na katastrálním úřadě nebo skrze datovou schránku. Proces podání skrze datovou schránku a fyzicky na katastru je přitom totožný. Je třeba mít připraveny stejné náležitosti a dokumentace. Jediným rozdílem je, že v písemném podání se vyžaduje úředně ověřený podpis podpis, v elektronickém podání se využívá kvalifikovaný elektronický podpis. V obou případech musí být všechny dokumenty a přílohy podepsány.
Poplatek za vklad návrhu na katastr elektronicky lze uhradit zakoupením kolku. Potvrzení o zaplacení je třeba přiložit k návrhu na vklad.
Pokud v procesu nastane nějaký problém, občas se stává, že je třeba odvolat návrh na vklad do katastru. Mezi nejčastější důvody patří:
Situací na zpětvzetí může nastat několik. Nutno však je vědět, že provést zpětvzetí je možné jen za účasti a souhlasu všech účastníků návrhu na vklad, kterého se má zpětvzetím zastavit. Zpětvzetí se podává písemně a podpisy by měly být úředně ověřeny.
V případě, že potřebujete vyřídit povolení vkladu na katastru nemovitostí připravte si 2000 Kč za kolek.
Při vyplnění návrhu na vklad pro změnu vlastníka se udávají strany převodu, navrhovatelé a předmět převodu. Dále jsou zde zapsány další věci jako případná věcná břemena a pod.
Tento úkon je v běžné praxi považován za absolutně jednoduchý, stává se však, že lidé se tohoto kroku obávají z důvodu nedostatku informací. Je to však běžný úkon, který je třeba zrealizovat při koupi nemovitosti.
Návrh na vklad je třeba připravit ve více vyhotoveních. Jeden je určen pro katastr, další vyhotovení vám personál podatelně orazítkuje a vyznačí datum a hodinu doručení návrhu na vklad, potvrdí počet předložených příloh a vyznačí číslo řízení.
Na katastr nemovitostí může podat návrh na výmaz z katastru. Proces je úplně totožný, jako v případě návrhu na zápis, akorát s tím rozdílem, že se zde lze jednostranně rozhodnout na příklad o výmazu věcného práva z vůle vlastníka.
Podáním návrhu na vklad začíná běžet 20 denní ochranná lhůta, během které jsou účastníci řízení informování o zaplombovaném řízení předmětné nemovitosti. ochranná lhůta byla zavedena pro ochranu vlastníků nemovitosti, kteří mají možnost během 20 dní jednostranně řízení zastavit. Rozhodnutí o návrhu na vklad se obvykle doručí do 3 pracovních dnů od uplynutí ochranné lhůty.
Plomba na listu vlastnictví znamená právní úkon týkající se předmětné nemovitosti a slouží jako ochrana, aby se s danou nemovitostí nemohlo dále nakládat. V listu vlastnictví je vyznačena v části A, která definuje majetkovou podstatu nemovitostí. Každá plomba musí být zaevidována pod předmětnou nemovitost a musí být uvedeno číslo příslušného řízení.
Plombu můžeme definovat i jako pojistku pro kupujícího, jelikož majitel nemůže nakládat s nemovitostí po podepsání kupní smlouvy.
Poradíme vám jak vyhotovit ideální rezervační smlouvu na koupi bytu, co k tomu potřebujete a na co si dát pozor.
Pokud hledáte tipy jak si zařídit moderní obývací pokoj, ve kterém se budete cítit komfortně, čtěte dále.
Vybrat vhodný byt k pronájmu lze také občas zabrat. Co ovlivňuje výběr bytu a na co si dát pozor?