Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Faktory ovlivňující výběr nemovitosti

04.08.2022

Koupě nemovitosti je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Touha po vlastním bydlení jde však často ruku v ruce s dlouholetým závazkem, a tak jsme nuceni zvážit tento krok z více úhlů pohledu. Víte, které faktory nás v konečném důsledku ovlivňují nejvíc?

Lokalita

Koupě nemovitosti je dlouhodobým řešením, proto je logické, že se kromě stavu samotné nemovitosti zajímáme také o její lokalitu. Někteří vyhledávají absolutní únik z reality daleko od městského ruchu, jiným zase dokonale vyhovuje klidnější část města, která jim poskytne kompletní občanské vybavení.

Představy o lokalitě přitom vycházejí z našich individuálních potřeb, proto je dobré z nich při koupi nemovitosti zbytečně neupouštět. Index lokality, občanské vybavení, hlučnost prostředí a další indikátory, které ovlivňují koupi nemovitosti, využívají i naši realitní experti.

Poměr kvalita a cena

Za poslední roky ceny nemovitostí pořádně narostly, proto se nám někdy může zdát, že vyhledávání výhodných nabídek již nemá žádný význam. Není to ovšem pravda. I přes vysoké ceny se trh s nemovitostmi musí řídit jistými pravidly. Jedním z nich je i správný poměr kvality a ceny, bez kterého si volná nemovitost jen stěží najde nového majitele. Nekupujte proto „kočku v pytli“. Raději poctivě hledejte, využívejte možnost prohlídek a hodně, opravdu hodně se během nich ptejte. Ta správná nemovitost pro vás tam totiž jistě někde čeká, její hledání však vyžaduje také dávku trpělivosti.

Emoce

Kromě atraktivity lokality a množství technických parametrů je při koupi nemovitosti důležitý i další, neméně důležitý faktor. Jsou to emoce. Výběr nemovitosti se totiž podobá výběru partnera. Je dobrý, pěkný, slušný, dokonce i perspektivní, ale přesto vám na něm něco nesedí? V tom případě určitě zbystřete pozornost. Uvědomte si, že v této nemovitosti možná strávíte celý zbytek svého života, proto je nesmírně důležité, aby vám poskytla domov, který bude nejen vkusný, ale zejména příjemný a komfortní.

Finance

Při koupi nemovitosti jsou často kamenem úrazu právě finance. Dnešní financování totiž dávno nefunguje tak jako kdysi. Ceny nemovitostí stále rostou a banka vám 100% financování jednoduše neposkytne. Kromě úvěru na bydlení je proto nutné mít k dispozici také část vlastních finančních zdrojů. Otázkou je, kde je vzít, kolik jich potřebuji a jak mám při vyřizování žádosti o hypotéku vlastně postupovat? Nic z toho nás ve škole nenaučí, proto se nebojte obrátit na odborníky, kteří vás všemi kroky financování bydlení spolehlivě provedou. Základní přehled a možnosti vám ukáže také hypokalkulačka, která vám umožní namodelovat si vlastní situaci podle vašich představ.

Pokud i vy uvažujete nad koupí či prodejem nemovitosti, neváhejte a obraťte se na Reado. Naši experti vám rádi pomohou zorientovat se v rámci realitního trhu, abyste tak s lehkostí a bez stresu realizovali jednu z nejdůležitějších transakcí ve vašem životě.

Sdílet článek:

Další články