Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Ekologie v interiérovém designu

28.04.2022

Určitě jste si všimli, že téma ekologie a udržitelnosti rezonuje stále častěji a v poslední době jsou tato témata spojována už i se sférou interiérového designu a nábytku. Stále více lidí pociťuje zodpovědnost vůči našemu životnímu prostředí a přizpůsobuje tomu i aktivity a celkový životní styl. Začali jsme segregací odpadu, šetříme energií a vodou, recyklujeme.

Pokud ani vám téma udržitelnosti není lhostejné, poradíme vám, jak jej implementovat při zařizování či rekonstrukci interiéru. Nemusíme si však lhát, zařídit si interiér tak, aby byl v souladu s principy udržitelnosti, není vždy jednoduchý úkol. Jak tedy začít a na co při zařizování udržitelnějšího interiéru myslet?

Ekologický styl má mnoho trendů a jeho charakteristické rysy najdeme i v jiných oblíbených stylech interiérů – skandinávský, botanický, rustikální či boho styl. Právě tyto designy úzce souvisí s přírodou a využívají přírodních materiálů. Ekologie v interiéru však není jen o přírodních barvách a materiálech, ale hlavně o recyklovaném nábytku ve spojení s moderními trendy. Mezi základní prvky ekologického interiéru patří dřevěné regály a nábytek ze dřeva, minimalistický nábytek do kuchyně, kovové postele či různé doplňky z bambusu.

Jak zařídit interiér v ekologickém stylu?

Základním stavebním pilířem celkové filozofie udržitelnosti a ekologie je podpora lokální produkce. Pokud máte možnost, upřednostněte raději výrobu v České republice, kdy ušetříte emise vynaložené na přepravu nábytku. Z etického hlediska tímto také získáte jistotu, že váš nábytek byl vyroben za vhodných podmínek a zaměstnanci, řemeslníci jsou spravedlivě ohodnoceni.

Doporučením při výběru dřevěného nábytku je tedy sledovat označení původu. Pokud se vám líbí nábytek vyrobený v zahraničí, zaměřte se na certifikát FCS (The Forest Stewardship Council). Tento certifikát potvrzuje, že za strom, který byl pro výrobu použit, byl zasazen další strom a jeho půda má prostor a dobré podmínky pro přirozenou regeneraci.

Ekologické prvky v interiéru

Přírodní materiály jsou nejdůležitějšími faktory ekologického stylu. Začínáme výběrem přírodních povrchových úprav a podlah - dřevěná nebo kamenná podlaha. Vsadit bychom měli také na přírodní textilie - bavlna, vlna, len a konopí, s ohledem na naši planetu a v neposlední řadě na to, že s textiliemi přichází do kontaktu i naše pokožka. Dále se snažme vyhýbat plastům a jiným materiálům, které jsou umělé.

Recyklace je většinou spojena s tříděním odpadu. V případě, že renovujete byt nebo dům a disponujete starým nábytkem, častokrát stačí věcem dát nový nádech. Než věci vyhodíte, zkuste se zamyslet, jestli byste ze starého nábytku nemohli vyčarovat jedinečné kousky. Přemalujte starou skříňku, kupte nové úchyty a nový kus nábytku je na světě. Některá křesla stačí přečalounit a můžete vytvořit unikátní kousek. Konferenční stolek z palet? Žádný problém. Zapojte fantazii a vsaďte na originalitu.

Barvy ekologie v interiéru

Interiér v eko stylu je založen na přírodních barevných kompozicích. Proto volíme především zemité barvy a dokonalé budou krémové odstíny. Barvami eko stylu jsou také nepochybně přírodní hnědá, lámaná bílá, šťavnatá a tlumená zeleň, ale i jiné pastelové barvy inspirované světem přírody.

Sdílet článek:

Další články

Valuace nemovitosti

Správné nastavení ceny nemovitosti se stává stále větším problém, se kterým se potýkají i realitní makléři.