Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Co lze očekávat od roku 2022 ve světě nemovitostí?

10.02.2022

Rok 2022 se ponese v dozvucích levných hypoték z roku 2021 a bude ovlivněn nástupem zvýšených sazeb hypoték v roce 2022. Lze tedy očekávat, že rozhodně nedojde ke snížení cen nemovitostí. Faktorů je hned několik.
Hlavním a stále se zvětšujícím faktorem je nedostatek bytů na trhu. Dle odhadů chybí až desítky, možná i nižší stovky, tisíc bytů, které by si jinak rozhodně našly své kupce a obyvatele. Vlivem vyšších sazeb hypoték lze ale očekávat snížený růst cen.

Sazby hypoték

Už v minulém roce na přelomu října a listopadu nasadily prakticky všechny komerční banky úrokové sazby nad čtyři procenta. Vše bylo hnáno zvyšující se inflací a rekordně zvýšenou úrokovou mírou, kterou ČNB zvýšila v rekordně krátkém čase. V roce 2022 se dá tedy velmi důrazně předpokládat, že se průměrná sazba hypotečních úvěrů ustálí okolo 5%, ale nebude výjimkou potkat hypoteční úvěry i se sazbou blížící se 6 procentům. 

Nelze tedy v žádném případě očekávat podobný objem hypoték jako v roce 2021, kdy přesáhl celkový objem hypoték závratných 400 miliard korun českých. 

Ceny bytů

Vzhledem k výše zmíněnému rychlému růstu sazeb hypoték nelze očekávat výraznější růst cen bytů. Rok 2021 byl svým meziročním růstem jedním z rekordních roků. Nabídkové ceny bytů developerů vyskočily v průměru o 20% oproti roku 2020. Letos lze očekávat mírný nárůst okolo 5 % v cenících developerských společností. 

Co se týče segmentu “secondhandového” bydlení, lze maličko vyšší podobný vývoj cen než u těch developerských. Očekáváme ustálení cen na hranici inflace. Přirozeným vlivem je nedostatek bytů na trhu, snaha obyvatelstva ochránit své finance před inflací.

Ceny pozemků

S cenami bytů a domů souvisí i ceny pozemků – a také konstantně rostou. Například podle HB Indexu i ve druhé polovině loňského roku pokračoval jejich prudký růst, až meziročně překonal dvacet procent.

Také růst cen pozemků by však letos mohl být znatelně nižší než vloni. Kombinace vysoké inflace a růstu sazeb hypoték už totiž neumožní mnoha zájemcům takto drahé pozemky pořídit. 

Sdílet článek:

Další články