Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Co je lepší? Byt vs. dům

23.06.2022

Koupě a prodej nemovitosti jsou považovány za nejdůležitější rozhodnutí v životě. Pokud vlastníte byt a uvažujete o prodeji, je důležité se na prodej důkladně připravit. Musíte správně určit prodejní cenu, zajistit veškerou dokumentaci a úkony, tak aby kupní prodejní proces proběhl hladce. Pokud však máte obavy, neváhejte se obrátit na profesionály z Reado, kteří vás celým procesem provedou hladce a bez stresu.

V případě, že uvažujete o koupi, je třeba brát v úvahu řadu parametrů, které jsou důležité ve výběru vysněného bydlení. Nejdůležitější je zvolit lokalitu, která bude vyhovovat vašim preferencím, dále je důležité to, jestli máte zájem o byt nebo dům. Více o výběru vhodného bydlení si povíme v našem článku.

Snem mnoha lidí je bydlet ve vlastním domě i když i s menší zahradou. Je trendem, že právě mladé rodiny, které se rozrůstají a vzniká v nich potřeba většího komfortu bydlení, upřednostňují bydlení právě v rodinných domech na periferiích města.

Než se rozhodnete pro koupi rodinného domu, odpovězte si na otázku, zda máte vůbec vztah k zahradě, pěstování květin či zeleniny. Majitelům rodinných domů se rozhodně budou hodit manuální dovednosti. Pokud zrovna neplánujete kupovat luxusní nemovitost v centru města, je dobré zvážit i dostupnost do práce, školky, školy, či na odpolední kružky, v případě, že máte děti. V každém případě je dobré myslet na budoucnost a zvážit všechny okolnosti, které vám mohou buď usnadnit, nebo naopak zkomplikovat život na místě, které si vyberete za svůj domov.

Při výběru nového bydlení, kdy se neumíte rozhodnout, je ideální se podívat na všechny výhody a nevýhody jednotlivých řešení. Na jedné straně je rodinný dům na okraji města, případně v satelitu, na druhé straně byt na městském sídlišti.

Výhody rodinného domu

 • Pokud jste se rozhodli svůj vysněný dům stavět, velkou výhodou bude, že si jej můžete naprojektovat podle vlastních představ, čímž zvýšíte kvalitu bydlení všech členů domácností.
 • Neodmyslitelnou součástí domu je vyšší soukromí. 
 • Okolí domu. Vlastní pozemek, který můžete využít jak potřebujete – okrasná zahrada, prostor k relaxaci či dokonce pěstování zeleniny.
 • Bezproblémové parkování.

Nevýhody rodinného domu

 • Pokud svůj vysněný rodinný dům stavíte, potrvá to značně déle než stěhování do nového bytu.
 • Horší dopravní dostupnost do města, v případě že si vyberete rodinný dům v satelitu.
 • Nové rodinné zástavby vznikají v obcích, kde je nedostatečná infrastruktura - žádné školky, školy, obchody, či restaurace.
 • Péče o dům a zahradu je podstatně náročnější, než je tomu v případě bytu.
 • Neodmyslitelnou nevýhodou jsou také vyšší provozní náklady.

Výhody městského bytu

 • Lokalita. Pokud je vaším vysněným bydlením velkometrážný městský byt, jistě oceníte rozvinutější infrastrukturu a snadněji dostupné služby. Rovněž je ve městech větší výběr volnočasových aktivit.
 • Péče o byt je mnohem jednodušší.
 • Dostupnost. Tím, že bydlíte v centru města, šetříte svůj čas, jelikož se nemusíte až tak často přesouvat. Právě bydlení v městských bytech vyhovuje více lidem, kteří žijí rychlejším a dynamičtějším životem.

Nevýhody městského bytu

 • Méně soukromí. Blízkost sousedů, kteří nemusí mít stejný režim jako vy, a tím vám znepříjemňují váš komfort.
 • V bytovce jste obklopeni jinými rodinami a musíte dodržovat jistá pravidla, abyste ostatní nerušili, což může být někdy komplikované.
 • Diskomfort může nastat také v případě, že se některý ze sousedů rozhodne pro rekonstrukci bytu.
 • Parkování. Pokud nedisponujete parkovacím místem, můžete dennodenně řešit problém s parkováním.

Při rozhodování, zda vybrat byt nebo dům, jde především o detaily. Proto si raději udělejte seznam výhod a nevýhod jednoho i druhého podle vašich osobních preferencí a nespěchejte s definitivní volbou. Jde přece o vaši kvalitu bydlení na několik dalších let.

Pokud jste však definitivně rozhodnuti, že máte zájem o vysněný městský byt, podívejte se na nabídku na Reado Portál.

Sdílet článek:

Další články