Plánujete koupit? Získejte nejnovější nabídky jako první!
Reado

Bankovní terminologie

24.03.2022

Bankovní sektor je plný různých zkratek a odborných pojmů, kterým možná ne každý rozumí, nebo jejichž význam není zcela jasný. Stejně to je i při řešení financování bydlení prostřednictvím hypotéky, při kterém se častokrát setkáte s odbornými termíny, které s hypotékou souvisí. Abyste byli v bankovní terminologii jako doma, v našem blogu vám několik těchto pojmů a zkratek představíme a pokusíme se je jednoduchým způsobem vysvětlit.

1. Úroková sazba

Toto je určitě pojem, který je s hypotékou nejvíce spojován a proto jej většina lidí zná. Úrok tedy ve zkratce představuje cenu, za jakou si od banky půjčujete peníze. Je to v podstatě odměna banky. Nejčastější vyjádření úrokové sazby je v procentech za rok, a tedy roční úroková sazba. Ve zkratce p.a. (per annum).

2. RPSN

RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, znamená celkové náklady na hypotéku. Jedná se tedy nejen úrok, ale i veškeré poplatky s tím související- poplatek za poskytnutí úvěru, poplatek na katastrálním úřadě, poplatky za pojištění, dále vedení účtu, či náklady na vyhotovení znaleckého posudku. RPSN je proto vždy vyšší číslo než samotná úroková sazba.

3. Anuitní splátka

Hypotéka je splácena měsíčně formou anuitní splátky. Co to v praxi znamená? Znamená to, že měsíční splátka zahrnuje splátku jistiny, tedy peněz které jste si od banky půjčili a splátku úroku, tedy peněz, které představují odměnu banky. Během doby fixace se výše anuitní splátky nemění, mění se však poměr rozdělení mezi splácení jistiny a úroku. Vysvětlíme to na jednoduchém případě:

Pokud je Vaše anuitní měsíční splátka hypotéky např. 10 000 Kč, tak první měsíc může být splátka jistiny například 8 000 Kč a splátka úroku 2 000 Kč, další měsíc může být poměr Např. 8 100 Kč jistina a 1 900 Kč úrok atd., čili během splácení hypotéky se poměrná část úroku snižuje a jistiny zvyšuje.

4. Fixace

Toto slovo bychom mohli jednoduše definovat jako období, během kterého se nemění podmínky hypotéky. Na bankovním trhu máte možnost výběru z různých fixací od 1 roku až na 10 nebo 15 let. Důležité je nezaměňovat si fixaci se splatností hypotéky. Při schválení hypotéky můžete mít splatnost hypotéky na 30 let a 5 letou fixaci. Znamená to, že příštích 5 let se vám nebude měnit schválená výše úrokové sazby a měsíční splátka. Před uplynutím fixace, standardně měsíc až dva předem vám banka pošle informaci o nových podmínkách pro nové fixační období, přičemž je na vás, zda tyto navrhované podmínky akceptujete nebo ne. Pokud ne, máte možnost refinancovat do jiné banky. Bližší info o refinancování naleznete v našem minulém článku.

Reado tip: Vzhledem k trendu zvyšujících se úrokových sazeb doporučujeme při řešení hypotéky uvažovat min. o 5 leté fixaci, přičemž v úvahu určitě připadají i delší fixace. Pokud nad novou hypotékou nebo refinancováním uvažujete, můžete využít náš kontaktní formulář, jehož prostřednictvím vás spojíme s hypotečním specialistou.

5. Bonita

Tento pojem představuje finanční stav žadatele po zohlednění všech akceptovatelných příjmů a zároveň všech aktuálně splácených úvěrových závazků. Bonitu ovlivňují i ​​další faktory jako např. počet nezaopatřených dětí, vlastnictví nemovitostí, věk, vzdělání, rodinný stav a jiné. Je to tedy vyhodnocení banky, do jaké míry je žadatel o hypotéku solventní a schopen žádaný úvěr splácet.

6. LTV

LTV je zkratka z anglických slov loan to value, což v překladu znamená výše poskytnutého úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti. Aktuální banky poskytují standardně 80% z hodnoty nemovitosti, čili je-li hodnota nemovitosti (nebo kupní cena) například. 10 000 000 Kč tak výše poskytnuté hypotéky bude 8 000 000 Kč.

Věříme, že jsme vám tímto článkem alespoň trochu pomohli se zorientovat v bankovních pojmech a zkratkách. Pokud byste měli jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat, jsme tady pro vás!

Sdílet článek:

Další články